2. Förfarande
Förfarande
Titel: Extern remiss - Systemstöd för ansiktsigenkänning
Beskrivning: Ni inbjuds härmed att inkomma med synpunkter på utkast av upphandlingsdokument inför Migrationsverkets planerade upphandling av "Systemstöd för ansiktsigenkänning". Migrationsverket önskar anskaffa ett system för ansiktsjämförelse som stärker förmågan i identitetsarbetet genom att sökning med en ansiktsbild kan göras mot en större samling andra ansiktsbilder. Systemet ska installeras som en proprietär programvara (s.k. on-prem) hos Migrationsverket.
Intern identifierare: 3.2.7-2024-7512
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem