309700-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Catering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Cateringtjänster
Referensnummer: LiU-2022-03404
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55520000 Catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet inbjuder härmed till anbudsgivning avseende ramavtal gällande cateringtjänster.
Med cateringtjänster omfattas olika typer av catering med utkörning till LiU; t.ex. fika, luncher, mingelmat, bufféer, middagar samt olika sorters säsongsprodukter.
LiU kommer anta en (1) leverantör för att leverera catering till Linköping (Campus Valla och Campus US) och en (1) leverantör för att leverera catering till Norrköping (Campus Norrköping, Vrinnevisjukhuset och Wadströmska villan). LiU förväntar sig att uppdraget ska utföras i nära samarbete och med god dialog, hög kvalitet, leveranssäkerhet och service.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 Linköping
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55310000 Restaurangserveringstjänster, 55500000 Matsalstjänster och catering, 55520000 Catering, 55523000 Catering för övriga företag eller övriga institutioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
LiU kommer anta en (1) leverantör för att leverera catering till Linköping (Campus Valla och Campus US). Med cateringtjänster omfattas olika typer av catering med utkörning till LiU; t.ex. fika, luncher, mingelmat, bufféer, middagar samt olika sorters säsongsprodukter.
Del nr: Anbudsområde 2 Norrköping
LiU kommer anta en (1) leverantör för att leverera catering till Norrköping (Campus Norrköping, Vrinnevisjukhuset och Wadströmska villan). Med cateringtjänster omfattas olika typer av catering med utkörning till LiU; t.ex. fika, luncher, mingelmat, bufféer, middagar samt olika sorters säsongsprodukter.