309704-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kromatografer
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Combustion ion chromatography system.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
The instrumentation is to be used within different projects for the analysis of total halogens (e.g. F, Cl, Br) in a wide range of matrices. High sensitivity and the ability to analyse complex solid and liquid samples with minimal optimization between matrices is paramount.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38432200 Kromatografer
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner