309705-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Thin film deposition system.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gothenburg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Invitation.
The University of Gothenburg, the Department of Physics, invites you to submit a tender for a thin film deposition system.
The department will procure a high vacuum to ultra high vacuum thin film deposition system capable of high-precision deposition of high-quality thin film multilayers of a wide range of functional materials such as e.g. metals, insulators, magnetic materials, superconductors, ferroelectrics, and multiferroics.
Final Date.
Final date for receipt of tender is: 12.10.2016 23:59.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner