309732-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Installation av ventilation och luftkonditionering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilationsarbeten, teknisk rondering, kanalrensning m.m.
Referensnummer: 22/123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling för ramavtal omfattande löpande felavhjälpande och planerade ventilationsarbeten, OVK-besiktningar, teknisk rondering och planerad kanalrensning. Två leverantörer, med rangordning 1 för olika delar av fastighetsbeståndet, antas för löpande arbeten och fasta/årliga uppdrag.
Ett antal leverantörer kommer att antas för ramavtal avseende deltagagande i förnyade konkurrensutsättningar (FKU), dvs. för större planerade arbeten.
Se vidare upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331210 Installation av ventilation, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen