Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukhussängar och sängbord
Referensnummer: 2020-O002653
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33192120 Sjukhussängar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att tillgodose Region Skånes behov av sjukhussängar och sjukhusbord (sängbord) inklusive tillbehör för allmän sjukvård och psykiatri inom sjukvården i Region Skåne.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33192100 Sjukbäddar, 33192130 Inställbara sängar med motor, 39143123 Nattduksbord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen