309756-2019 - KonkurrensutsättningSverige-HÖGANÄS: Social omsorg med inkvartering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppförande och drift av nytt särskilt boende i Höganäs kommun
Referensnummer: 18/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift särskilt boende med köp av befintligt omsorgsenhet och uppförande av ny omsorgsenhet
Höganäs kommun inbjuder till att inkomma med anbudsansökan för senare anbudsgivning.
Upphandlingsföremålet är förhyrning och drift av ett nyuppfört särskilt boende omfattande 60 platser och syftar till att utse en hyresvärd för detta boende jämte därmed nedan beskrivna transaktioner och åtaganden.
Utförande av driften är kopplad till förvärv av fastigheterna "Höganäs Brunnby Bräcke 2:108" och "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:82", uppförande av byggnad för driften och köp av befintliga fastigheten "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:47" med byggnad.
Efter köp av befintlig fastighet med verksamhet ska antagen anbudsgivare driva den befintliga verksamheten till den tidpunkt då samtliga 60 platser i den nya entreprenaden ianspråktagits.
Anbudssökande som kan tillgodose ovanstående behov är välkomna att komma in med ansökan om att få lämna anbud
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Det boende som ska uppföras på fastigheten "Höganäs Brunnby Bräcke 2:108" och "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:82" ska erbjuda Höganäs kommun 60 platser särskilt boende under tio år. Höganäs kommun garanterar köp av dessa platser under tidsperioden.
Efter köp av befintlig fastighet med verksamhet ska antagen anbudsgivare driva den befintliga verksamheten till den tidpunkt då samtliga 60 platser i den nya entreprenaden ianspråktagits (nedan kallad vårdentreprenaden".Pris för vårdentreprenaden i det nyuppförda boendet ska lämnas per plats som vårddygnskostnad inklusive kost. Pris för hyra av bostad i det nyuppförda boendet ska lämnas per lägenhet och dygn. Köpeskillingen för "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:47", "Höganäs Brunnby Bräcke 2:108" och "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:82" lämnas som en totalsumma. Dessa prisuppgifter ska lämnas i kommande anbud
Pris som ska lämnas i kommande anbud räknas fram genom formeln ((dygnspris vårdentreprenad x60x365x10)+(dygnshyra bostad x60x365x10)) - köpeskilling "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:47","Höganäs Brunnby Bräcke 2:108" och "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:82"