309762-2021 - ResultatSverige-Värnamo: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra lastbilar över 3,5 ton- utan förare
Referensnummer: UHN.2020.221
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun och tekniska förvaltningen - gata- park, upphandlar hyra av lastbilar över 3,5 ton - utan förare. Tanken är att använda kommunens egna förare till kommande uppdrag och projekt. Värnamo kommuns behov av hyra kommer vara i varierande storlek och volym, vilket innebär hyra en dag till upp till år. Samtliga kvalificerade anbudsgivare kommer att antas och tecknas avtal med. Avrop kommer ske genom förnyad konkurrensutsättning med samtliga antagna levernatörer, där förfrågan skickas ut till samtliga som är antagna leverantörer och där omfattning kommer framgå (s.k. förnyad konkurrensutsättning med avtalade leverantörer). Antagna leverantörer är de som uppfyller att bli kvalificerade enligt ska kraven. Se upphandlingsdokumentationen.
Information gällande ESPD:
Det framgår när man lämnar anbudet i e-Avrop att man som anbudsgivare kan välja att bocka för/ur ESPD-formuläret. Det är en valmöjlighet och inte ett krav att bifoga ESPD.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar, 34134100 Lastbilar med flak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tanken är att använda kommunens egna förare till kommande uppdrag och projekt. Värnamo kommuns behov av hyra kommer vara i varierande storlek och volym, vilket innebär hyra en dag till upp till år. Vid längre hyresperiod (min 1 år) har beställaren rätt att göra en utvärdering av arbetsmiljö, trafiksäkerhet och liknande.
Samtliga kvalificerade anbudsgivare kommer att antas och tecknas avtal med. Avrop kommer ske genom förnyad konkurrensutsättning med samtliga antagna entreprenörer.
Andra lastbilstyper kan sporadiskt efterfrågas för specifika uppdrag
Mängd:
Gällande takvolymer:
Hyra av lastbilar över 3,5 ton inkl. efterfordon som släp, kärror, trailers mm: - Maximalt takvärde för avtalsperiod om 4 år är 5 Mkr.