309790-2021 - ResultatSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fakoutrustning för kataraktoperation till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN21-0061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Köpekontrakt avseende två (2) stycken fakoutrustningar, fullt utrustade inkl. samtliga tillbehör samt programvara som krävs för att göra kliniska ingrepp i enlighet med Pos. 1.2 Kravspecifikation, Bilaga 1. Fakoutrustningarna kommer att placeras och användas i Region Västmanland.
Inkluderat i upphandlingen omfattas också ramavtal avseende förbrukningsmateriel, tillbehör, instrument och klinisk- och teknisk dokumentation, utbildning av klinisk och teknisk personal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33160000 Operationsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar:
— Två (2) stycken Fakoemulsifikationsapparater inklusive förbrukningsmaterial i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Fakoemulsifikationsapparater för gråstarrsoperation, som kommer användas på Ögonkliniken vid Västerås sjukhus.
Aktuell upphandling
Region Västmanland avser att teckna köpekontrakt avseende två (2) stycken fakoutrustningar, fullt utrustade inkl. samtliga tillbehör samt programvara som krävs för att göra kliniska ingrepp i enlighet med Pos. 1.2 Kravspecifikation, Bilaga 1. Köpet inkluderar även klinisk och teknisk dokumentation, utbildning av klinisk och teknisk personal, installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick i enlighet med Bilaga 1 Kravspecifikation. Fakoutrustningarna kommer att placeras och användas i Region Västmanland.