309798-2021 - ResultatSverige-Öjebyn: Fordon för avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sidlastare
Referensnummer: Pireva 2021.07
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144510 Fordon för avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Piteå Renhållning och Vatten AB upphandlar en ny sidlastare för att ersätta befintlig. Upphandling avser nyköp samt option för inbyte. Sidlastaren är en del i det dagliga arbetet för återvinning inom Piteå kommun.
För mer information se både de adminstrativa föreskrifterna samt bifogad kravspecfikation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen