309811-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsarbeten
Referensnummer: KS 2019/1508
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för anläggningsarbete
Ramavtalet omfattar: Nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad av gator, VA, parker, torg, lekplatser etc.
Ramavtalet omfattar inte rena beläggningsarbeten (asfaltsarbeten, lapp och laga) eller omläggning av asfalt.
För entreprenaden gäller Allmänna bestämmelser för byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader (AB 04).
Beställaren kommer att teckna ramavtal med de anbudsgivare som klarar kvalificerings och ska kraven.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111240 Dränering, 45112000 Grävning och schaktning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen