309844-2019 - ResultatSverige-Istorp: Telefon- och dataöverföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsoperatör för ett öppet fibernät
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64210000 Telefon- och dataöverföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunikationsoperatör för ett öppet föreningsägt fibernät
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 72120000 Rådgivning för driftsstörning, 72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen