309876-2021 - ResultatSverige-KIl: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-partner
Referensnummer: UH-2020-64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av It-partner för Kils kommun samt kommunerna, Forshaga, Eda, Arvika, Grums, Hammarö, Filipstad, Hagfors, Munkfors, Torsby, Sunne och Årjäng samt tillhörande kommunala bolag.
Upphandlingen administreras av Kils kommun.
Upphandlingen avser produkter och tjänster inom nedanstående områden för successiva avrop och leveranser under avtalsperioden samt eventuellt förlängning av avtalet:'
Användarnära produkter, Datacenterprodukter, Ljud- och bildprodukter, Nätverksprodukter, Tjänster och Konsulter. För mer detaljerad information se upphandlingsunderlage med bilagor,
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 51600000 Installation av datorer och kontorsutrustning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsvärdet beräknas till ca 70 000 000 SEK per år, vilket innebär ca 280 000 000 SEK totalt för hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar.
Volymen är inte garanterad och den årliga volymen kan komma att variera mellan åren. Kommunerna förbehåller sig rätten att avropa det verkliga behovet vare sig det understiger eller överstiger beräknade angivna volymer.
Ramavtalets totala takvolym är 400 000 000 SEK för hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar av avtalet.