309884-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Patrullbåtar för polisen
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av aluminiumbåtar 5-5,5 m och 6-6,5m, ramavtal
Referensnummer: 931-A697.447/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34521300 Patrullbåtar för polisen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett Ramavtal per ramavtalsområde som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt. Ramavtalet för ramavtalsområde 1 omfattar leverans av fabriksnya aluminiumbåtar 5-5,5 m enligt bilaga 1 Kravspecifikation. Ramavtalet för ramavtalsområde 2 omfattar leverans av fabriksnya aluminiumbåtar 6-6,5 m enligt bilaga 2 Kravspecifikation.
Fartygen 5-5,5 m och 6-6,5m kommer att användas vid patrullering, eftersök med polishund, bogsering, transporter, undervattensarbete mm. Fartygen 5-5,5m och 6-6,5m ska levereras med en bromsad båttrailer anpassad för fartyget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34520000 Båtar, 34521300 Patrullbåtar för polisen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen