Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Allmännyttigt bostadsbolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal löpande byggservice och byggentreprenadtjänster - AB Botkyrkabyggen
Referensnummer: 18/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Botkyrkabyggen - Upphandlingen omfattar underhålls- och reparationsarbeten samt mindre avgränsade projekt (upp till 2,5 MSEK) inom beställarens fastighetsbestånd. Uppdrag och byggservice (totalentreprenad) ska utföras på löpande räkning alternativt fast pris efter avrop samt förnyad konkurrensutsättning för AB Botkyrkabyggen och deras två dotterbolag AB Alfågeln och Förbandet 2. Tre leverantörer kommer att antas, om så är möjligt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen