Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrakt avseende Stockholms slott, stenleverans fasadrenovering etapp 9-11.
Referensnummer: 0421/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44900000 Sten för byggnation, kalksten, gips och skiffer
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser restaureringsetapper 9-11 av Stockholms slotts fasader (södra fasaden mot Slottsbacken). Ingående arbeten är mallning, inköp, bearbetning och leverans av fasadsten och sockelsten (se ytterligare beskrivning i förfrågningsunderlaget).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45443000 Fasadarbeten, 45454100 Restaureringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen