309968-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter inom el, fjärrvärme och fjärrkyla
Referensnummer: 23/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ett ramavtal avseende tekniska konsulter inom områdena el, fjärrvärme och fjärrkyla.
Upphandlingen omfattar ramavtal för kontinuerliga avrop gällande tekniska konsulttjänster inom el, fjärrvärme och fjärrkyla. Upphandlingen genomförs i nedanstående delområden och Ansökanden kan välja att delta i ett eller flera delområden:
Uppskattad volym för ramavtalet är cirka 10 mnkr per år. Ansökanden kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Öresundskraft lämnar ingen garanti avseende volymer, utan omfattningen kan komma att variera under avtalsperioden.
Avtalstiden är två (2) år med möjlighet för Öresundskraft att förlänga avtalet i upp till sex (6) år, vid ett eller flera tillfällen. Planerad avtalsstart är januari 2024.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maximal volym per ramavtal är 100 mnkr. När köp på ramavtalet uppgått till maxvolymen äger Öresundskraft rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande, eller till den tidpunkt som Öresundskraft anger, se även avtalsvillkoren. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.