309976-2019 - PlaneringSverige-Vänersborg: Medicinska förbrukningsartiklar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till RFI i VGR avseende kommande upphandling Injektion och infusion
Referensnummer: RS 2019-02678
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalandsregionen (VGR) efterfrågar framtida anbudsintressenters synpunkter avseende sortiment, sortimentsbredd, egenskaper, material och MDD/MDR gällande produkter som kan komma ifråga för upphandling inom området Injektion och infusion. Avtalsstart är planerad till 2020-09-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141200 Katetrar, 33141220 Kanyler, 33141240 Katetertillbehör, 33141310 Injektionssprutor, 33141320 Nålar för medicinskt bruk, 33141624 Infusionsaggregat, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33194100 Utrustning för infusion, 33194120 Infusionsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till RFI avseende kommande upphandling inom området Injetkion och infusion i Västra Götalandsregionen
33100000 Medicinsk utrustning
Värde exkl. moms: 180 000 000,00 SEK