Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, och kompletterande inköp av Juniper-utrustning mm för SunetC
Referensnummer: 2.5-2019-05877
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50312610 Underhåll av IT-utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
SUNET har idag Juniper-utrustning i det rikstäckande nätet mellan landets universitet och högskolor, forskningsinstitutioner etc. SUNET genomför därför en upphandling av support och kompletterande inköp till denna utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50312610 Underhåll av IT-utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen