310035-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Liquor shuntar
Referensnummer: 19-203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Liquor shuntar för behandling av hydrocefalus hos patienter med cirkulationsstörning av hjärnkammarvätskan, likvor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Härmed inbjuds leverantörer att inkomma med anbud gällande ramavtal för medicinteknisk system: Liquor shuntar
Avtalets omfattning
Avtalet ska gälla från 2019-09-23
Upphandlingen omfattar:
Leverans av komplett shunt set för avsedd funktion
Dokumentation för handhavande och teknisk support;
Handhavandeutbildning av klinisk personal
Produktspecifika instrument,hjälpmedel, tillbehör för shuntoperation
Förbrukningsmaterial
Anbudsutvärderingen kommer endast att omfatta de uppgifter som efterfrågas i detta upphandlingsdokument. Tilläggsuppgifter/-information som inte är efterfrågad, egna villkor eller reservationer kommer således inte att beaktas i utvärderingen av inkomna anbud.
Det totala kontraktsvärdet estimeras till cirka 11 MSEK, beräknat utifrån tidigare årsförbrukning. Kommande behov kan dock inte bedömas. Karolinska förbinder sig således inte att avropa/beställa produkter/utrustning av i förväg fastställda volymer eller värden.
Karolinska förbehåller sig rätten att genomföra sådana tilläggs- och kompletteringsköp som avses i LOU 17 kap 11 §.