310037-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Magnetiska eller optiska läsare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFID-etiketter och hyra av konverteringsutrustning
Referensnummer: V 2019/824
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30216000 Magnetiska eller optiska läsare
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar inköp av RFID-etiketter och hyra av konverteringsutrustning.
Avtalsstart önskas snarast möjligt. Beräknat startdatum för kontraktet är hösten 2019. Kontraktet gäller från och med startdatumet och två (2) år framåt. Köparen äger därefter rätt att förlänga avtalet med ytterligare två (2) år, ett (1) år i taget.
I nuläget uppskattas behovet av RFID-etiketter under kontraktsperioden vara:
Små oprogrammerade RFID-etiketter utan tryck 1 000 000 stycken.
Stora programmerade RFID-etiketter med tryck 400 000 stycken.
Dock kommer behovet att vara som störst under kontraktets början.
Behovet att hyra konverteringsmaskiner uppskattas i nuläget till 10 (10) stycken, främst under kontraktstidens två (2) första år.
Upphandlingen är uppdelad på två delar: RFID-etiketter och hyra av konverteringsutrustning. Anbud kan lämnas på en (1) eller två (2) delar. En leverantör per del kommer att antas. Varje del kommer att utvärderas för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 30233000 Lagringsmedier och läsenheter, 30238000 Utrustning för biblioteksautomation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna upphandling är att samtliga bibliotek vid Lunds universitet ska kunna påbörja utbytet till RFID-teknik.
Eventuellt kan det även finnas behov av små programmerade RFID-etiketter med tryck samt små oprogrammerade RFID-etiketter med tryck under kontraktsperioden. Omfattningen är dock okänd.
Köparen förbinder sig inte att hyra/köpa en viss kvantitet, utan leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.