310118-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hybridsal med röntgenangiografisystem till nya akutsjukhuset i Västerås (NAV) Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN23-0056
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland avser genom aktuell upphandling teckna avtal med en (1) leverantör avseende hybridsal med röntgenangiografisystem i enlighet med detta dokument samt tillhörande bilagor.
Upphandlingen omfattar ett helhetsåtagande av diagnostisk utrustning till en hybridsal enligt ovan med tillhörande manöverrum och teknikrum.
Det omfattar ett golvstående röntgenangiografisystem inklusive monitorer och strålskydd men även koordinering av tak- och vägghängda utrustningar som försörjningsenheter och operationslampor som levereras av annan leverantör. Upphandlingen avser både tjänst och vara med anledning av projektering, leverans, installation, driftsättning och utbildning samt serviceavtal i enlighet med de bilagor som legat tillgrund för upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hybridsal för akut och elektiv, öppen samt endovaskulär kärlkirurgi. Hybridsalen ska även vara användbar för all större trauma där kärlkirurgisk intervention behövs. Röntgensystemet ska klara av all perifer intervention i form av PTA, stent, trombolys, venös intervention, aortaåtgärder i thorax och buk. Åtgärd av sjukdomar i vicerala kärl.
Systemets stativ inklusive C-arm ska vara golvplacerad med parkeringsposition som ger gott utrymme runt undersökningsbordet.
Omfattning
Hybridsalen är tänkt för akut och elektiv, öppen samt endovaskulär kärlkirurgi. Hybridsalen ska även vara användbar för all större trauma där kärlkirurgisk intervention behövs. Röntgensystemet ska klara av all perifer intervention i form av PTA, stent, trombolys, venös intervention, aortaåtgärder i thorax och buk. Åtgärd av sjukdomar i vicerala kärl.