310238-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Städning av byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städarbeten Sollentunahem
Referensnummer: A105/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911200 Städning av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av årsavtal städarbeten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av årsavtal städarbeten av trapphus, loftgångar samt tvättstugor. Tilläggstjänster som: flytt- byggstädning samt fönsterputs beställs separat vid behov. Flyttstädning har kort inställelsetid.