310290-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EL-arbeten, avhjälpande underhål
Referensnummer: 2023/547
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop och omfattar avhjälpande underhåll i såväl allmänna utrymmen som i lokaler och lägenheter.
Uppdrag kommer att avropas vid behov. Beställaren garanterar inga volymer eller uppdrag under ramavtalstiden. Antalet fastigheter kan komma att förändras genom nyproduktion och/eller försäljning.
Beställaren har för avsikt att avropa arbeten för cirka 6 Mkr/år. Beräknade volymer anger dock inte någon utfästelse eller bedömd kontraktsvolym.
Uppskattad volym för ramavtalet med samtliga förlängningar är 25 Mkr. Takvolym för ramavtalet är 30 Mkr.
Beställaren förbehåller sig rätten att använda egna resurser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen