310301-2023 - ÄndringSverige-Vårgårda: Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av nybyggnad & ombyggnad av äldreboende i Vårgårda med partnering som samverkansform
Referensnummer: 23/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.1.4.
Kort beskrivning
En utredning visar att Kullingshemmet har behov av underhåll anpassningar för att uppfylla dagens krav på lokaler för verksamheten. Det nya boendet ska byggas i anslutning till det befintliga Kullingshemmet på norra delen av fastigheten och rymma 110 nya lägenheter och gemensamma ytor för enheterna. Delar av Kullingshemmet kommer att behöva rivas. Boendet behöva byggas i två etapper. Storkök, matsal, seniorlägenheter och administrativa delar kommer att vara kvar i befintlig byggnad.