310310-2019 - ResultatSverige-Karlskoga: Bröd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färskt bröd
Referensnummer: 2018-034
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15811100 Bröd
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Karlskoga kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på livsmedel inom produktområdet Livsmedel - Färskt bröd för en avtalsperiod om två (2) år med möjlighet till förlängning i omgångar i ytterligare två (2) år.
Förfrågningsunderlaget är indelat i två geografiska områden;
Karlskoga (Omr. 1)
Degerfors (Omr. 2)
Varje geografisk del utgör en separat upphandling. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör för respektive geografisk del. Förfrågningsunderlaget är gemensamt för samtliga delar (områden).
Syftet med denna upphandling är att säkerställa kommunens behov av säkra leveranser av högkvalitativa livsmedel till samtliga verksamheter och till bästa pris. Leveranser kommer företrädesvis ske till produktions- och mottagningskök inom kommunerna, dock kan även övriga verksamheter inom kommun komma att ropa av på ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.