310370-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatiserat ultraljud.
Referensnummer: FF-2017-263
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn gäller förvärv av automatiserat ultraljud. Region Östergötland har för avsikt att tilldela kontrakt genom enligt 10 kap. 5 § lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Region Östergötland har för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 14 § tredje punkten LOU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112200 Ultraljudsapparat, 33112300 Ultraljudsscanners, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett automatiserat ultraljud.