310406-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceportal med ärendehantering
Referensnummer: SR2123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio har behov av en serviceportal med ärendehantering som hanterar interna tjänster och ärenden.
Systemet ska vara On-premise. Det ska integreras med ett antal andra system och ska kunna hantera automation. Allt från grundläggande information till känslig information kommer hanteras i systemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48333000 Programvara för kontakthantering, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 72212445 Programvaruutvecklingstjänster för kundhantering, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen