310409-2020 - ResultatSverige-Alingsås: Diverse livsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Café och kioskvaror
Referensnummer: 2019.705
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende Café och kioskvaror och inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Ramavtalet omfattar löpande beställningar och leveranser av varor till Alingsås kommuns olika caféverksamheter. Ramavtalet avser ett upphandlat bassortiment samt övrigt sortiment. Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart 1.3.2020
Avtalsslut
Planerat avtalsslut 28.2.2022
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 15110000 Kött, 15250000 Fisk och skaldjur, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15830000 Socker och liknande produkter, 15900000 Drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Alingsås kommun, organisationsnummer 212000-1553.
Se kommunens hemsida för ytterligare information.
Avtalsanvändare
Alingsås kommun
Om upphandlingen
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.Avtalet omfattar inte glass, kaffe/te samt färdiga kalla/varma maträtter.
Avgränsningar
Denna upphandling omfattar inte inköp av grossistvaror till andra verksamheter inom Alingsås kommun eftersom det redan finns ett gällande avtal. Avtalet omfattar inte glass och glassrelaterade produkter samt färdiga varma och kalla rätter.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 5 000 000 SEK.
Antal leverantörer
Alingsås kommun avser att teckna avtal med en (1) leverantör. Detta förutsätter att det finns tillräckligt antal anbud som uppfyller ställda krav i förfrågningsunderlaget.