310609-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Kaffe
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för kaffe och te.
Referensnummer: 2016.300 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15861000 Kaffe
II.1.4.
Kort beskrivning
Förevarande upphandling syftar till att Alingsås kommun ska ingå ramavtal med en leverantör avseende köp av kaffe och te. Upphandlingen omfattar även tillbehör som socker, mjölk chokladpulver m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15861000 Kaffe, 15863000 Te
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen