310635-2020 - PlaneringSverige-ÖREBRO: Konsulttjänster för marknadsföring
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Request for information (RFI) - Kommunikationstjänster
Referensnummer: A2020/2448
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
SCB har behov av olika typer av kommunikationstjänster och vill med denna RFI scanna av leverantörsmarknaden för värdefull input.
Information om RFI
Genom denna request for information (RFI) vill Statistiska centralbyrån (SCB) få information från organisationer och företag, och på så sätt få in information om hur ett upphandlingsdokument kan utformas på ett sätt som speglar både behov och vad marknaden kan erbjuda. Detta för att SCB ska få en bild över marknaden och information inför kommande upphandling av kommunikationstjänster, som planeras annonseras under hösten 2020.
RFI:n har annonserats publikt och vi uppskattar alla inkomna svar och hoppas att så många som möjligt kan ge input.
SCB kan komma att kontakta leverantörer som lämnat RFI-svar för att fördjupa eventuella frågor som kan uppstå.
Ingen ersättning ges för att lämna synpunkter på denna förfrågan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
RFI - Kommunikationstjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22462000 Reklammaterial, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341100 Reklamrådgivning, 79416000 Public relations, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen