310637-2020 - PlaneringSverige-Uppsala: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Högtrycksspolning och slamsugning m.m.
Referensnummer: KSN-2020-01168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hörtrycksspolning och slamsugning, TV-inspektioner, torr- och grävsugning samt tömning och besiktning av fett- och oljeavskiljare inom fastigheter och gata.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144410 Slamsugare, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 76211200 Slamloggning, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90400000 Avloppshantering, 90410000 Avledning av avloppsvatten, 90420000 Rening av avloppsvatten, 90430000 Bortskaffande av avloppsvatten, 90440000 Rening av kloakbrunnar, 90460000 Tömning av kloakbrunnar eller septiska tankar, 90470000 Rensning av avlopp, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 90491000 Besiktning av avlopp, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen