310639-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulttjänster VA & Miljö 2019 2.0
Referensnummer: KS 2019/884
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulter inom VA & Miljö inom Bodens kommun.
Bodens kommun förvaltar och utvecklar kontinuerligt ett flertal anläggningar och verksamheter där frågor kring vatten och avlopp samt miljötillstånd förekommer regelbundet. Arbetet bedrivs av flera förvaltningar men arbetet präglas av samverkan mellan förvaltningar och långsiktig hållbarhet för medborgarnas bästa.
För att klara framtidsutmaningarna är konsultstöd avgörande och de konsulter som anlitas bjuds in att delta och bidra aktivt i samhällsbyggandet samt utveckling av hållbara vattentjänster. Bodens kommun har de senaste åren sett en ökande aktivitetsnivå inom kommunövergripande samhällsbyggnad och stadsplanering samt exploatering för bostäder och verksamheter. Det kommunala VA-systemet (ca 25 VA-verk, 100 mil VA-ledningar och mer än 200 pumpstationer) står inför stora utmaningar avseende förnyelse och utbyggnad. Även inom kommunala fastigheter och kommunala verksamheter/infrastruktur förväntas ett stort behov av externt konsultstöd inom VA och Miljö i samband med om- och nybyggnationer mm.
Bodens kommun har för avsikt att teckna ramavtal med två (2) leverantörer med rangordning med annan fördelningsnyckel av innebörd att 1:an tilldelas ca 75 %, 2:an ca 25 % av avropen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322200 Konstruktion av rörledningar, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71351900 Geologi, oceanografi och hydrologi, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen