310653-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Engångshandskar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operations- och undersökningshandskar
Referensnummer: RJL 2022/3474
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18424300 Engångshandskar
II.1.4.
Kort beskrivning
operations- och undersökningshandskar/skyddshandskar för olika användningsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141420 Operationshandskar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Uppdraget avser operations- och undersökningshandskar/skyddshandskar för olika användningsområden. Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation och i Bilaga Produktspecifikation.
Samordnad upphandling
Denna upphandling genomförs som en samordnad upphandling mellan Region Jönköpings län och Region Kalmar län.
Deltagande parter har genom fullmakt uppdragit åt Region Jönköpings län att genomföra upphandlingen. Likalydande tilldelningsbeslut fattas av respektive deltagande part.
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2024-01-01. Avtalet gäller sedan i 24 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader.
Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång.
Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är 200000000kr. Takvolym för detta ramavtal inklusive optioner är 275000000 kr.
Notera att med takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.