310681-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Pneumatiska eller motordrivna handverktyg
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnhandelsvaror.
Referensnummer: 2016.072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42650000 Pneumatiska eller motordrivna handverktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalsområdet omfattar Järnhandelsvaror. Leverantören ska kunna leverera verktyg, redskap, kap och slip, personligt skydd, fästteknik, beslag, förnödenheter (tejp, lim, fog, smörjmedel m.m.), till Värnamo kommun och Värnamo Energi AB, enligt förfrågningsunderlaget.
Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42650000 Pneumatiska eller motordrivna handverktyg, 42676000 Delar till handverktyg, 44511000 Handverktyg, 44512000 Diverse handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen