Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Suturer och Staples
Referensnummer: RS/220456
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för suturer och staplingsprodukter. Upphandlingen är indelad i tre delområden; Suturer, Laparoskopiska staples och Öppna staples.
Avgränsning: Omfattar inte bråcknät, sårlim, hemostatika samt slyngor för inkontinensoperationer. Laparoskopiska tillbehör relaterade till suturer och staples ingår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Suturer och Staples, delområde: Suturer
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33141120 Clips, suturer och ligaturer, 33141121 Kirurgiska suturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde: Suturer
Suturer och Staples, delområde: Öppna staples
Del nr: 2
Delområde: Öppna staples
Suturer och Staples, delområde: Laparoskopiska staples
Del nr: 3
Delområde: Laparoskopiska staples