Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrakt avseende generalkonsult/arkitekt inför ombyggnad Kasern III Skeppsholmen
Referensnummer: 2330/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser uppdrag som generalkonsult/arkitekt inför ombyggnad Kasern III Kungl. Konsthögskolan på Skeppsholmen i Stockholm.
Statens fastighetsverk kommer att teckna Kontrakt med en (1) Leverantör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragstagaren är ett litet eller medelstort företag: ja