Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Språkanalyser
Referensnummer: 3.2.1-2019-44277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att genomföra språkanalys för att utreda asylsökandes hemvist. Migrationsverket avser att beställa två typer av språkanalyser, språklig indikation eller fullständig språkanalys.
Uppskattad volym i genomsnitt är 1000 styck språkanalyser/år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen