Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2019-Maskintjänster Brännkläppen
Referensnummer: 2019/849
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun bedriver verksamhet inom avfallshantering på Brännkläppen, vilket inkluderar mottagning, sortering, mellanlagring samt deponering av avfall. I anslutning till avfallsanläggningen finns en återvinningscentral, ÅVC, där allmänhet och företag kan lämna sorterat avfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144710 Hjullastare, 43261100 Lastmaskiner, 63111000 Containerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/10/2019Slut: 30/09/2021
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Möjlighet till 12 månaders automatisk förlängning dock längst i två (2) perioder om det inte skriftligen sägs upp av Beställaren senast sex månader före löpande periods utgång.
Avtalet upphör därefter automatiskt att gälla utan vidare uppsägning.