310808-2018 - ResultatSverige-Linköping: Ortopediska proteser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Axel- och armbågsproteser
Referensnummer: UC-2016-384
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33183200 Ortopediska proteser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser axel- och armbågsproteser inom följande områden:
— Axelprotes anatomisk modulär med stam och caput
— Axelprotes primär omvänd total
— Axelprotes anatomisk modulär utan stam, total eller hemi (metafysär förankring)
— Axelprotes fraktur hemi
— Axelprotes fraktur omvänd
— Armbågsprotes total
— Armbågsprotes hemiprotes
— Armbågsprotes caput radii
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
— Anbudsområde 1: Axelprotes anatomisk modulär med stam och caput- Anbudsområde 2: Axelprotes primär omvänd total- Anbudsområde 3: Axelprotes anatomisk modulär utan stam, total eller hemi (metafysär förankring)- Anbudsområde 4: Axelprotes fraktur hemi- Anbudsområde 5: Axelprotes fraktur omvänd- Anbudsområde 6: Armbågsprotes total- Anbudsområde 7: Armbågsprotes hemiprotes- Anbudsområde 8: Armbågsprotes caput radii
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33183000 Ortopediska hjälpmedel, 33184000 Proteser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen