310841-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsinformationssystem
Referensnummer: V 2020/443
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att anskaffa ett webbaserat fastighetsinformationssystem som tillgodoser Lunds universitets behov av att hantera byggnadsknuten information. Systemet ska ge förutsättningar att tillhandahålla en universitetsgemensam hantering av lokaler. Fastighetsinformationssystemet ska erbjuda funktionalitet för ritningshantering, beräkning och fördelning av areor och lokalkostnader, avtal, debitering, budget, användar- och behörighetshantering, nyckeltal, rapport- och dokumenthantering samt framtagande av insats- och utrymningsplaner. Det upphandlade systemet ska även kunna hantera städplanering, städkalkylering och städkontroller (option) samt SBA (option). Åtagandet omfattar därutöver licens, drift, systemunderhåll användarsupport, samt utveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Syftet med upphandlingen är att anskaffa ett webbaserat fastighetsinformationssystem som tillgodoser Lunds universitets behov av att hantera byggnadsknuten information. Systemet ska ge förutsättningar att tillhandahålla en universitetsgemensam hantering av lokaler. Fastighetsinformationssystemet ska erbjuda funktionalitet för ritningshantering, beräkning och fördelning av areor och lokalkostnader, avtal, debitering, budget, användar- och behörighetshantering, nyckeltal, rapport- och dokumenthantering samt framtagande av insats- och utrymningsplaner. Det upphandlade systemet ska även kunna hantera städplanering, städkalkylering och städkontroller (option) samt SBA (option).
Lunds universitet ger i uppgift åt anbudsgivaren att leverera fastighetsinformationssystem enligt kravspecifikation (Bilaga 2) och i övrigt ställda krav i föreliggande upphandlingsdokument. Anbudsgivaren åtar sig att utföra uppdraget enligt detta avtal. Levererat uppdrag enligt detta avtal ska överensstämma med, i upphandlingsdokumenten, uppställda krav och i anbudet lämnade uppgifter.
Åtagandet omfattas även av systemuppsättning i produktions-, test- och utbildningsmiljö, konfigurering och anpassning, konvertering och överföring av data från befintligt system, uppsättning och drift av integrationer, test och utbildning. Införandet av upphandlat system skall ske i projektform med projektledare från anbudsgivaren och från Lunds universitet. Åtagandet omfattar därutöver licens, drift, systemunderhåll användarsupport, samt utveckling.
Avtal avses att tecknas med en (1) leverantör.