31087-2021 - ResultatSverige-Enköping: Licenser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenser och programvaror
Referensnummer: KS2020/605
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22456000 Licenser
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun inbjuder härmed leverantörer att lämna anbud avseende upphandling av Licenser och programvaror i enlighet med förutsättningar angivna i detta förfrågningsunderlag med bilagor. Upphandlingen avser huvudsakligen standardutbudet av programvaror som kommunen använder, främst från Microsoft. Vidare ingår konsulttjänster kopplade till dessa licenser och programvaror. Olika verksamhetsspecifika system som används i kommunen är upphandlade separat från denna upphandling.
Utöver Microsoftlicenserna ingår programvaror från Symantec.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48210000 Programvara för nätverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning och bakgrund
Leverantören ska leverera mjukvarulicenser till kunden Enköpings kommun enligt förfrågningsunderlaget samt leverantörens anbud.Enköpings Kommun har idag ett gällande Enterprise Enterprise samt EESavtal med via existerande Licensing Solutions Provider (LSP). Den anbudsgivare som sluter ramavtal med Enköpings Kommun enligt denna upphandling skall under avtalstiden vara LSP för detta avtal.
Utöver Microsoftlicenserna ingår programvaror från Symantec, Adobe i ramavtalet. Ingående produkter framgår av bilaga 1 "Prismatris Licenser". Enköpings Kommun kan under avtalsperioden ha behov av att anskaffa andra programvaror än ovan nämnda.
Kunden garanterar inga angivna volymer under avtalsperioden.