310877-2023 - PlaneringSverige-Halmstad: Ombyggnadsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons: Om- och tillbyggnad av Kaj 800
Referensnummer: TKFN 2023/00720
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandsannonsering av kommande upphandling av entreprenad avseende om- och tillbyggnad av Kaj 800.
Kaj 800 är den yttersta kajen av totalt 8 kajer i Halmstad hamn. Kajen används bara sporadiskt idag. Efter ombyggnationen kommer kajen att fungera som huvudsaklig kaj för transporter av bulk, speciellt bilfragg.
Entreprenaden omfattar om- och tillbyggnad av Kaj 800 samt ombyggnad av bulkterminalyta för område i anslutning till kajen.
Under slutet av 2022 var projektet ute för upphandling, men upphandlingen fick avbrytas. Grunden till avbrytandet var budgeten.
Kommunen har sett över budgeten och högsta intentionen är att genomföra projektet.
Upphandlingens omfattning kommer att spegla den senaste upphandlingen men med några mindre justeringar.
Upphandlingen kommer preliminärt att annonseras under juni månad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen