310917-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Fåtöljer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Återhämtningsfåtöljer.
Referensnummer: DS2017-0683
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39113100 Fåtöljer
II.1.4.
Kort beskrivning
En återhämtningsfåtölj hjälper medarbetaren att återhämta sig mentalt och fysiskt. Arbetet i sjukvården innebär ofta gåendes arbete vilket ökar kravet på fåtölj till att även involvera t.ex. säte och fötter. Projektet Hållbart nattarbete riktar sig till nattarbetare och treskiftsarbetare vilket får med ytterligare behov i värme, gungning, zero gravity läge (s.k. viktlöst läge) och musik för att kunna slappna av och microvila.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen