310931-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Jönköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sprut- och infusionspumpar
Referensnummer: RJL 2018/1393
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jönköpings län genomför upphandling av Sprut- och infusionspumpar RJL 2018/1393 genom
förhandlat förfarande utan annons enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Upphandlingens
omfattning och villkor framgår av upphandlingsdokumentet.
Upphandlingen genomförs av område inköp tillsammans med experter från verksamheten i form av
referensgrupp för kravställande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sprut- och infusionspumpar används inom flera verksamhetsområden för effektiv, precis och kontrollerad
administration av läkemedel till patient. Den största användningen finns inom operations- och
intensivvårdsverksamheten där stor användning av potenta, och därmed riskfyllda, läkemedel
administreras till patient på detta sätt. Då patienter i nämnda verksamheter kommer från, eller övergår
till, annan somatisk vårdverksamhet är det viktigt med en sammanhållen enhetlig park av sprut- och
infusionspumpar inom samtliga verksamhetsområden.
Verksamheten inom Region Jönköpings län är organiserad och bedrivs sedan 2015 i olika medicinska
verksamhetsområden (tidigare var verksamheten organiserad i geografiska verksamhetsområden). Varje
verksamhetsområde bedriver verksamhet vid länets tre akutsjukhus, Jönköping, Eksjö och Värnamo.
Samarbetet inom respektive verksamhetsområde mellan de tre akutsjukhusen fördjupas löpande. Inom
vissa områden har det redan idag lett fram till länsgemensamma kliniker. För en effektiv vård och för att
ge bästa möjliga vård på lika villkor för länets invånare tjänstgör viss personal, kontinuerligt eller
sporadiskt, vid de tre sjukhusen. Utbyte av personal samt förflyttningar av patienter mellan sjukhusen
väntas öka.
För en samordnad och säker användning av läkemedel inom operations- och
intensivvårdsverksamheterna vid länets tre akutsjukhus skapas löpande gemensamma beredningskort
(anger beredning, spädning och dosering för respektive läkemedel) för läkemedel. Befintliga sprut- och
infusionspumpar i Jönköping och Värnamo kommunicerar med till pumparna hörande IT-system. Denna
kommunikation möjliggör att pumparnas programmering på ett kontrollerat och säkert sätt kan
uppdateras enligt de gemensamma beredningskortens instruktioner. Denna uppdatering sker genom till
pumparna hörande IT-system och distribueras via IT-nätverket till respektive pump. Då detta, i realtid,
säkerställer en korrekt administration av kritiska läkemedel till patienter bidrar detta arbetssätt till en
patientsäker vård. Antalet läkemedel med beredningskort förväntas att öka såväl inom operations- och
intensivvårdsverksamheterna som att fler verksamheter kan komma att implementera detta arbetssätt.
Detta regiongemensamma arbetssätt kommer ytterligare att stärkas i och med att delar av styrning och
genomförande av arbetet kommer att hanteras av den regiongemensamma funktionen för klinisk
farmaci.
Vid sjukhusen i Jönköping och Värnamo använder man uteslutande sprut- och infusionspumpar av
fabrikat B. Braun med därtill hörande IT-system.
Det aktuella behovet avser utbyte av befintliga sprut- och infusionspumpar placerade vid
höglandssjukhuset, Eksjö. Antal pumpar uppskattas till cirka 200 styck, till detta kommer behov av
tillbehör som till exempel rack.
I samband med att befintliga sprut- och infusionspumpar i Eksjö ersätts är det viktigt att skapa en
enhetlig hantering för beredning och administration av läkemedel i sprut- och infusionspumpar inom
region Jönköpings län.