310998-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyråtjänster - Fullservicebyrå
Referensnummer: 2018.290 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar följande tjänster.
Helhetsgrepp kring strategisk kommunikation så som varumärkesprofilering, marknadsföring och PR samt framtagning av större och mindre kampanjer.
Förmedla kommunens grunduppdrag avseende Alingsås kommuns tjänster och utbud till kommunens medborgare och potentiella inflyttare samt hålla en medborgardialog. Operativt arbete förekommer också, så som framtagning av mallar och broschyrer samt komplettera kommunens kreativa inhouse-kompetens med filmer konceptualisering m.m.
Den övergripande varumärkesprofilering och större kampanjer kring externa händelser med egna profiler som kommunens evenemang, sköts av kommunikationsenheten. Till dessa räknas bland annat Kaféstaden Alingsås, näringslivsverksamhetens evenemang, Alingsås kommuns 400-årsjubileum, Gothia Cup m.fl. Kommunikationsenheten arbetar övergripande med kommunikations- och marknadsföringsarbetet och gentemot fullservicebyrån.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring, 79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende reklambyråtjänster - Fullservicebyrå. Anbudsgivare, nedan kallad leverantör, inbjuds härmed att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Objekt och omfattning
Den övergripande varumärkesprofilering och större kampanjer kring externa händelser med egna profiler som kommunens evenemang, sköts av kommunikationsenheten. Till dessa räknas bland annat Kaféstaden Alingsås, näringslivsverksamhetens evenemang, Alingsås kommuns 400-årsjubileum, Gothia Cup m.fl. Kommunikationsenheten arbetar övergripande med kommunikations- och marknadsföringsarbetet och gentemot fullservicebyrån.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och någragaranterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 4 500 000 SEK
Avtalsstart
Planerad avtalsstart 2018-09-17
Avtalsslut
Planerat avtalsslut 2022-09-16