311089-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Diverse reparationer och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll entreprenadområde 15 Krokek- inklusive Kolmården station
Referensnummer: UH-2018-61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar utförande av drift- och underhållsåtgärder året runt på bland annat gator, gång- och cykelvägar, gata, lekplatser och parkanläggningar. Underhållsåtgärderna är uppdelade på löpande underhåll (arbeten som återkommer år från år) och en periodisk del. Den periodiska delen innebär att underhålls- och skötselåtgärder kan beställas separat under avtalstiden.
Beställaren har även fr.o.m. 1.6.2019 rätt att beställa ytterligare arbete av entreprenören i form av optioner (Kolmården station). Optionernas omfattning framgår av handling 5.6.4 ”Område 15 MF option". Ska inte optionen avropas fr.o.m. 1.6.2019 så ska entreprenören meddelas senast den 1.2.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50800000 Diverse reparationer och underhåll, 77314000 Markskötsel, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning, 77313000 Parkskötsel, 77300000 Trädgårdstjänster, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen