311128-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsaspiratorer för Neurokirurgi
Referensnummer: K 2021-4588
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar 3 st ultraljudsaspiratorer med 6 st handtag som ska användas vid neurokirurgiska operationer kraniellt och spinalt. Utrustningen ska kunna avverka både mjuk och hård vävnad, såsom förkalkade tumörer och i benstrukturer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik, 33160000 Operationsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder till anbudsgivning i upphandling av Ultraljudsaspiratorer för Neurokirurgi.Huvudbeställaren är enheten för neurokirurgi, Karolinska Universitetssjukhuset.
Karolinska söker med upphandlingen efter de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för Verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.Antagen Leverantör kommer att vara en mycket viktig partner med ett nära samarbete i Karolinskas vårdflöde inom upphandlat område.
Upphandlingen avser en komplett utrustning inkluderande nytillverkade CE-märkta utrustningar (MTU), förbrukningsmaterial, tillbehör samt underhållsavtal.
Upphandlingen avser ett avtal på 4+2 år med en leverantör.
Leverantörer till Karolinskas verksamhet ska upprätthålla effektiva och optimerade rutiner för logistik och administration rörande beställningar, leveranser, reservdelshantering, reparationer, uppgraderingar, prislistor, fakturering, teknisk support och utbildning anpassade till Karolinskas modell.
Med hänsyn till omfattande funktionskrav och höga patientbehov skall offererade system endast omfatta de senast lanserade produkterna.
Beskrivning av Upphandlingen
Denna upphandling avser avtal för inköp av Ultraljudsaspiratorer med tillbehör för neurokirurgi enligt beskrivning i annonserade upphandlingsdokument.Anbudsgivare förutsätts inhämta nödvändig information om upphandlingens villkor i annonserat underlag.
I avtalet ska Leverantören under avtalstiden leverera beställd utrustning och tillbehör. Anbudspriser ska omfatta enhetspriser för standardutrustningen samt förbrukningsvaror som är för engångsanvändning (single use), och inkludera alla övriga kostnader inom avtalet såsom tex garanti, utbildning, support etc.