Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=110907&Goto=Docs
Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Nyproduktion av idrottshall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Byggentreprenader
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Nyproduktion av fullstor idrottshall i Norra Djurgårdsstaden. Byggnaden skall uppföras på del av fastigheten Hjorthagen 1:5.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))