311218-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Statistiktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktion av officiell statistik om sjötrafik
Referensnummer: Sta 2020/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79330000 Statistiktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Produktion av officiell statistik om sjötrafik för undersökningsåren 2021 och 2022 med option på förlängning för åren 2023 och 2024. Se www.trafa.se/sjofart/sjotrafik
Alla dokument rörande denna upphandling finns att tillgå på VISMA OPIC (www.opic.se). Det är upp till leverantören att hålla sig underrättad om vad som sker i upphandlingen via denna webbsida.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produktion av officiell statistik om sjötrafik för undersökningsåren 2021 och 2022 med option på förlängning för åren 2023 och 2024
Dokument samt frågor under anbudstiden
Om en anbudsgivare anser att upphandlingsdokumentet behöver förtydligas för att det ska var möjligt att lämna anbud ska frågor ställas till Trafikanalys via ovannämnda webbsida. Trafikanalys kan inte garantera att frågor som ställs efter den 29 maj besvaras.
Om frågor skulle föranleda förtydligande eller justering av upphandlingsdokumentet kommer dessa att publiceras på webbsidan. Endast skriftliga svar och förtydliganden lämnade på detta sätt är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet. Samtliga svar utgör en del av upphandlingsdokumentet. Trafikanalys besvarar endast frågor som medför behov av förtydliganden av upphandlingsdokumentets innehåll etc.